Objektif Testler Eğitimi

Objektif Testler EğitimiOBJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ

Objektif testler eğitimi, çocuk ya da yetişkin danışanları, psikolojik değerlendirme yapabilme becerisi ve yeterliliği kazandırmayı amaçlar. Eğitimde katılanlara teorik bilgilerle birlikte uygulama örnekleride sunulur ve farklı raporlama teknik ve örnekleri gösterilir. Testin içerisindeki sorular ve soruların sorulma tekniği ve zamanı cevapların değerlendirme kriterleri tamamen belli olan testlerdir. Objektif testleri iyi öğrenmiş tüm uygulayıcılar benzer cevaplar alacağı yaklaşık aynı puanlayacağı testlere objektif testler denilmektedir. Objektif testlerin özelliklerinin en önemlisi çocuk ya da yetişkin bireylerin zihinsel durumlarını geçerliliği ve güvenilirliği yüksek olan psikolojik testler ile bilimsel olarak ortaya koymalıdır. Zeka, algı, dikkat, okul olgunluğu gibi noktaları ölçmektedir.

DERS İÇERİĞİ

ANABAŞLIKLARI

Porteus Labirentleri Testi: Çocuk ve yetişkinlere uygulanan zekanın özel bir şeklini ölçen, kullanımı yaygın bir zeka testidir.

Catell 2A Zeka Testi: 7,6 – 14  yaş arası ve lise dönemi çocuklara uygulanan zeka testidir. Toplam 4 alt testi bulunan testtir.

Catell 3A Zeka Testi: Üniversite okuyan ya da üniversite mezunu bireylere uygulanan zeka testidir. Toplam 4 alt testi bulunan testtir.

Good Enough-Harris İnsan Çiz Testi: Çizilen insan resmi ile çizen çocuğun zekasının tespit edilebildiği bir zeka testidir. Aynı zamanda projektif test olarak da kullanılmaktadır.

Koppitz İnsan Çiz Testi: Çizilen insan resmi ile çizen çocuğun zekasının tespit edilebildiği bir zeka testidir. Aynı zamanda projektif test olarak da kullanılmaktadır.

Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş çocukların gelişiminin değerlendirildiği testte 5 alanda bilgi alınabilmektedir.

Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi: 3-11 yaş arası çocuklarda alıcı dil yaşının tespit edilebildiği, konuşma bozukluğu ve sözel ifadeye ışık tutan, resim kelime eşleştirme testidir.

Gessell Gelişim Figürleri Testi: 2- 6 yaş arası çocuklarda şekiller çizimi ile  görsel motor ve algı gelişiminin değerlendirildiği bir gelişim testidir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanan testte, çocuğun okula hazır olup olmadığı hakkında bilgi alınmaktadır. Ayrıca 6 alt alanda çocuk ile ilgili bilgi veren bir testtir.

Frostig Görsel Gelişimsel Algı Testi: Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.

Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir.

D2 Dikkat Testi: 9 yaş üzeri bireylere uygulanan ve yürütücü işlevler hakkında bilgi edinilen dikkat testidir.

Frankfurter Dikkat Testi: 60-72 ay arası çocuklara uygulanan dikkat testidir.

ÖZGÜN YANI

Bir çok test için excell formatlı hazırlanmış puanlama ve yorumlama programları kullanılmaktadır.

Web 2.0 eğtiim araçları

Etkinlik temelli eğitim kitapçığı

Farklı yöntem ve teknikler

SÜRE

SERTİFİKA-ONAY

Uygulayıcı sertifika

KİMLER ALABİLİR

1-Özel Eğitim Bölümü (İşitme, Görme, Zihinsel Engelli Öğretmenlikleri)

2-Psikologlar

3-Psikolojik Danışmanlar/Rehber Öğretmenler

4- Psikiyatriler

5- Sosyal Hizmet Uzmanları

6- Okul Öncesi Öğretmenliği

7- Çocuk Gelişimi Uzmanları

8- Sınıf Öğretmenleri

BELGE NEREDE KULLANILIR

1-Rehabilitasyon Merkezleri

2-Psikolojik Danışmanlık Merkezleri

3-Klinikler

4-Engelsiz Yaşam Merkezleri

5-Özel Okul ve Kreşlerde Destek Eğitim Odaları

6-Destek ve Eğitim Merkezleri

7- Özel ve Devlet Okullarında

 

EĞİTİMİN HOCASI

PSK. DN. MEHMET BİÇER

Sizi Arayalım

 

Güvenlik Doğrulaması

error: Content is protected !!