Fitoterapi kursları

Fitoterapi Kursu Ne İşe Yarar

Fitoterapi nedir?

Fito kelimesi Antik Yunanca ’da bitki anlamına gelir. Bitki ile tedavi anlamına gelen bu yöntem bitkilerle tedavi olarak tanımlanabilir. Günümüzde Eczacılık alanında Farmakoloji (ilaç bilimi) alt dalı olarak yer almaktadır.

Fitoterapi bitkilerin ve bitkisel ilaçların modern tıp tedavilerinde kullanımıdır. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen bitkilerle tedavi yöntemleri yüzlerce bileşik içerir. Fitoterapi yöntemi ile bitkisel ilaçlar kullanarak vücudun belirlenen bölgelerine uyarılar gönderilir ve vücuttaki sorunlu bölgelerin tedavi edilmesi hedeflenir.

Asya ve batı ülkelerinde yaşlanmayı geciktirme ve genel sağlığa olan olumlu etkisinden sebeple Fitoterapi alanına ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Fitoterapi yönteminin hastaların hem fiziksel hem de psikolojik şikayetlerini önemli ölçüde giderdiği kanıtlanmıştır. Aktif bitki bileşenlerinin yanı sıra çaylar, merhemler, yağlar, tentürler özütlenerek işlenir ve losyonlar elde edilir. Fitoterapi başlı başına bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra modern tedavilerin yanında destekleyici tedavi olarak da uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Fitoterapi kursları

Fitoterapi uygulaması dünya çapında bölgeye göre değişerek, önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Güney Kore ve Japonya gibi Asya ülkelerinde Fitoterapi ürünlerinin etkileri kanıtlanmış ve genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Yine Hindistan Çin ve Nepal gibi bazı ülkeler de geleneksel tıp hizmetleri kapsamında bitkisel ürünlerle tedaviyi sağlık sigortalarında sunmaktadır. Ürünler hastaların özel tercihlerine göre satışa sunulur ve genellikle reçetesiz olarak temin edilir. Elbette ki bu ürünler doktor hekim tarafından da önerilebilir.

Fitoterapi kursu ne işe yarar

Fitoterapi uzmanı olmak için ilgili alanda eğitim görmüş olmak gerekir. Eczacılık mezunları Yüksek Lisans eğitimde Fitoterapi tercih ederek “Fitoterapist” olabilirler. Bunun yanı sıra tıp alanında eğitim görenlerde yine yüksek lisanslarını bu alanda yapabilirler. Ayrıca üniversite onaylı sertifika programları da mevcuttur. Kurumumuz tarafından verilen fitoterapi eğitimleri alanında uzman eğitmenler tarafından verilmektedir.

 

bursa nilüfer dişçi ankara dershane bbl istanbul çukurambar dişçi
error: Content is protected !!